Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

W perspektywie droższe polisy OC

Wzrost cen ubezpieczeń OC w 2013 r wydaje się nieunikniony i wygląda na to, że wszyscy zapłacimy więcej niż w roku poprzednim. Odbywająca się w ostatnich 3 latach cenowa walka o klienta, tak wyraźnie widoczna pomiędzy tradycyjną formą sprzedaży przez agentów ubezpieczeniowych, a formą „direct” doprowadziła, że sprzedaż polis OC jest od lat nierentowna dla ubezpieczycieli.
Ponadto, na wzrost kosztów likwidacji szkód z polis obowiązkowych sprawców zdarzeń drogowych, wpływa nowa wykładnia orzecznictwa sądowego, korzystna dla poszkodowanych. Między innymi orzecznictwo sądowe uznaje za uzasadnione roszczenia i wnioskowanie poszkodowanych o korzystanie z pojazdu zastępczego, oraz kalkulowanie napraw pojazdów wg cen części nowych, a nie jak w dotychczasowej praktyce z uwzględnieniem zużycia technicznego.

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku, z polis OC towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym 2,7 mld zł.
Średnia wartość szkody z ubezpieczenia OC wzrosła w stosunku do roku poprzedniego aż o 7,5 %, z kwoty 4 800 zł do 5160 zł.
W tym samym okresie towarzystwa ubezpieczeniowe zebrały  4,4 mld zł składki, tzn.  o 8% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liczba zawartych polis OC wzrosła o 2%, do wartości 17,9 mln umów.

Wzrost cen polis OC najmniej dotknie klientów bezszkodowych, ale utrzymanie kosztu ubezpieczenia na dotychczasowym poziomie wcale nie musi następować, jako wznowienie umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Klienci, którzy spowodowali szkody ( w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego pod uwagę brany jest okres od 1 do 3 lat wstecz) muszą liczyć się znaczącym wzrostem ceny polisy. Warto więc z co najmniej 2 tygodniowym wyprzedzeniem porównać różne oferty u swojego agenta lub przy użyciu dostępnej tutaj porównywarki składek.

Należy pamiętać, że zmiana ubezpieczyciela wymaga dopełnienia obowiązek pisemnego złożenia wypowiedzenia najpóźniej w przedostatnim dniu obowiązywania posiadanej polisy OC (dla wypowiedzeń przesyłanych pocztą liczy się data stempla pocztowego).

 

skorzystaj z PORÓWNYWARKI UBEZPIECZEŃ              oblicz OC w SKOK


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz