Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka

Uprawianie sportów  ekstremalnych  oraz sportów wysokiego ryzyka związane jest  z podwyższonym ryzykiem doznania urazu, trwałego uszkodzenia ciała, a nawet śmierci. Z tego względu, fakt uprawiania sportów ekstremalnych ma znaczenie  i należy zgłosić go, składając wniosek o ubezpieczenie:

  • TURYSTYCZNE
  • NNW
  • na Życie
  • ZDROWOTNE

Zasadniczo sporty ekstremalne wymagają ponadprzeciętnej odwagi , ponieważ odbywają się w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach z narażeniem zdrowia i życia. Zaliczamy do nich : skoki bungee,  jumping, speleologia, jazda na skuterach wodnych, wyścigi łódek motorowych , sporty lotnicze, balonowe, spadochronowe i paralotniarstwo, a także kolarstwo górskie, motocross, itp. Do sportów  wysokiego ryzyka zaliczane są:  rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie z aparatami tlenowymi,  wspinaczka, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, myślistwo, jazda konną, narciarstwo, snowboard, bobsleje, skoki  narciarskie, surfing, windsurfing, jazdę na nartach wodnych oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie.

Wybierając się na urlop, gdzie zamierzamy spędzając czas uprawiać któryś z wymienionych sportów, nie wystarczy posiadanie zwykłej polisy turystycznej, bon nie daje ona ochrony w przypadku zdarzeń  ubezpieczeniowych. Konieczne jest wykupienie opcji rozszerzającej  ochronę. Opcja ta podwyższa składkę  ubezpieczeniową aż 3 krotnie.

Z kolei w pozostałych, długoterminowych  ubezpieczeniach generalnie uprawianie sportów ekstremalnych jest wyłączone. Jeśli zdarzy się okazjonalnie uprawianie dyscypliny zaliczonej do wysokiego ryzyka, a w procesie wnioskowania o ubezpieczenie nie zgłosiliśmy tego, to po zaistnieniu szkody trzeba liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania. Realnie często zdarza się, że ubezpieczyciele otrzymując wniosek, z informacją o uprawianiu sportu ekstremalnego lub wysokiego ryzyka dokonują 
indywidualnej kalkulacji składki, albo odrzucają wniosek o ubezpieczenia. Odrzucanie wniosku jest wykluczaniem potencjalnie szkodowych  klientów, co z racji dobrowolnego charakteru wymienionych ubezpieczeń 
mieści się w granicach prawa.

 


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz