Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne – leczenie bez kolejek

Dostęp do świadczeń medycznych, realizowanych w ramach NFZ w wielu przypadkach odbiega od oczekiwań pacjentów. Konieczność wielogodzinnego oczekiwania od najwcześniejszych godzin rannych, jeszcze przed otwarciem rejonowych przychodni w celu pobrania „numerka” do lekarza pierwszego kontaktu jest nadal normą w naszym kraju. Niemożność zapisania się na wizytę do specjalisty bez skierowania jest ograniczeniem i utrudnieniem zadbania o zdrowie własne i członków rodziny. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy konieczne jest wykonanie badań, bo na szybkie ich wykonanie na ogół nie ma szans w placówkach publicznych.

Dlatego posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub abonamentu pracowniczego jest niezwykle przydatne, kiedy zachorujemy. Dzięki prywatnym ubezpieczeniom zdrowotnym oraz abonamentom medycznym nie jesteśmy narażeni na poczucie bezsilności i frustracji
wobec zagrożenia rozwinięciem się podejrzewanego lub stwierdzonego schorzenia. Nie musimy być skazani na bezduszne traktowanie w chorobie oraz pozorną tylko odpowiedzialność publicznego sektora ochrony zdrowia i życia.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne kilka lat temu dotarły także do Polski, a rozwijane są na bazie praktyk i doświadczeń funkcjonujących w Europie zachodniej od wielu lat. Są odpowiedzią na oczekiwania pacjentów nie godzących się na wadliwie funkcjonujący system opieki zdrowotnej NFZ.
Prywatne polisy gwarantują ubezpieczonym osobom dostęp do świadczeń medycznych w renomowanych placówkach w całej Polsce oraz korzystanie z nowoczesnych technologii diagnozowania, badań i leczenia bez kolejek i stresu. Specjalistyczne badanie lekarskie wykonamy standardowo w terminie nie dłuższym niż 5 dni, a jeśli konieczna jest operacja, to zostanie wykonana do 14 dni.

Warto w tym miejscu podkreślić, że różnica jaka jest pomiędzy abonamentem medycznym a ubezpieczeniem, to właśnie dostęp do zabiegów operacyjnych, które są realizowane w ramach polisy ubezpieczenia. Oznacza to, że oprócz typowego zakresu usług świadczonych w ramach abonamentu, tzn. porad lekarskich i usług ambulatoryjnych, najlepsze oferty ubezpieczenia gwarantują także pełną organizację i finansowanie leczenia szpitalnego powszechnie występujących schorzeń, a nawet mogą zapewniać komfortowe warunki pobytu w szpitalu. Koszyk świadczeń jest zróżnicowany i powiązany ze składką za ubezpieczenie, a ta ustalana jest z uwzględnieniem wieku i płci osoby przystępującej do ubezpieczenia. Orientacyjnie można wskazać, że składka wynosi od ok. 70 do 350 zł miesięcznie, co w porównaniu z opłacanymi na rzecz NFZ obowiązkowymi składkami zdrowotnymi okazuje się zdecydowanie tańsze.

Trzeba jednak mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie przyjmą do ubezpieczenia osoby chorej. Zawarcie ubezpieczenia zdrowotnego jest więc możliwe tylko wówczas, kiedy jesteśmy „przeciętnie” zdrowi. Uprawnienie ubezpieczycieli do takiego podejścia wynika bezpośrednio z definicji zdarzeń ubezpieczeniowych, jako zdarzeń niepewnych.

Dlatego we własnym interesie, nie odkładajmy zapytania o ofertę ubezpieczenia zdrowotnego wraz z kalkulacją składki. Znając cenę prywatnej polisy zdrowotnej oraz jej zakres, będziemy mieli szansę świadomie rozważyć możliwości i korzyści w odniesieniu do naszej indywidualnej sytuacji.

 

Dodaj komentarz