Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Optymalizacja kosztów ubezpieczeń, zabezpieczających kredyt hipoteczny

W związku z pogarszającą się sytuacją kredytobiorców, którzy spłacają zaciągnięte na cele mieszkaniowe kredyty hipoteczne pojawia się pytanie, czy jest możliwe, aby spłacać niższe raty?

Analiza dodatkowych kosztów zawartych w ratach w niektórych przypadkach może dać dobre rezultaty, które zachęcą do podjęcia negocjacji z bankiem. Nie jest wykluczone, że uda się zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co w skali roku da już kilkaset złotych.

Jeśli analiza kosztów wykaże, że w ratach kredytowych zawarte są składki za ubezpieczenie, to własnie sygnał, żeby zainteresować się szczegółowo sposobem ich naliczania oraz aktualizowaniem sumy ubezpieczenia. W przypadku dokonania ubezpieczenia nieruchomości za pośrednictwem banku, należy sprawdzić ile trzeba zapłacić za ten sam zakres i sumę ubezpieczenia na otwartym rynku. Przekalkulowanie oferty możliwe jest w multi agencji ubezpieczeniowej lub przy użyciu dostępnych porównywarek internetowych. Jeśli zostanie stwierdzona różnica, to warto zrezygnować z wliczonego w ratę ubezpieczenia wykupionego w banku na rzecz samodzielnie wykupowanej polisy majątkowej. Po zawarciu takiej polisy należy dopełnić cesji praw do odszkodowania na rzecz banku.

W odniesieniu do zabezpieczenia kredytu polisą na życie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy suma ubezpieczenia na życie nie przewyższa aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu. Ponieważ każda spłata raty zawiera częściową spłatę kapitału, to z czasem, np. po kilku latach suma ubezpieczenia na życie może być obniżona. Warto również sprawdzić,ile kosztuje polisa na życie zawierana poza bankiem. Obecnie dobre oferty terminowych ubezpieczeń na życie mają Hestia oraz Signal Iduna, ale aby uzyskać konkretną kalkulację należy zwrócić się do agencji lub przedstawicielstwa wymienionych lub ewentualnie innych towarzystw. Wówczas możliwe będzie uzyskanie kalkulacji dla konkretnych /płeć, wiek, zawód/ parametrów ubezpieczonego. W przypadku zmiany umowy ubezpieczenia na życie dla zabezpieczenia zaktualizowanego zadłużenia również niezbędne jest dokonanie cesji praw do odszkodaowania na rzecz kredytującego banku.

Jeśli klient ma możliwość zaoszczędzenia na ubezpieczeniach, o ile nowe towarzystwo ubezpieczeniowe jest na liście ubezpieczycieli akceptowanych przez dany bank, to bank nie ma zasadniczych przeszkód. a bank nie może się temu sprzeciwić, ani żądać dodatkowych opłat. Jedynym warunkiem, którego bank może wymagać, to zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej zarówno w odniesieniu do ubezpieczenia majątkowego, jak też do ubezpieczenia na życie.


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz