Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Nadchodzi fala opadów i burz

Pogorszenie pogody i nadchodząca fala opadów atmosferycznych popsuła nam kolejne plany weekendowe.
Ale nie jest to jeszcze najgorsze, bo chociaż o tej porze roku ciągnie nas w plener, to jeśli trzeba zawsze udaje się inaczej zagospodarować czas.

Niestety w bieżącym tygodniu przewidywane są przez synoptyków intensywne opady, a także występowanie burz. Z uwagi na szybko przesuwające się masy powietrza nastąpią duże, kilkunastostopniowe wahania temperatury, a wobec tego burze mogą mieć gwałtowny i groźny w skutkach przebieg. Pojawiające się wówczas ulewy mogą stwarzać w wielu miejscach lokalne zagrożenie powodziowe.
Utrzymywanie się opadów przez kolejne 3-4 dni prowadzi zwykle do całkowitego wykorzystania retencji powierzchniowej, w której bierze udział roślinność oraz gleba. Nadmiar wody spływa do strumieni i rzeczek, potrafiących w czasie zaledwie kilku godzin zamienić się w rwące, niszczycielskie i niebezpieczne rzeki.
Jak co roku sytuacja ta dotyka mocno obszarów położonych w dorzeczu górnej Odry i Wisły. Mieszkańcy tych rejonów już dziś bacznie śledzą komunikaty o stanach wód notowanych na hydrologicznych stacjach wodowskazowych.

Można się spodziewać, że wkrótce towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzą w niektórych rejonach kraju okresowe ograniczenie odpowiedzialności z tytułu ryzyka powodzi. w dobrowolnych ubezpieczeniach mienia ( mieszkań, domów, majątku nieruchomego i ruchomego firm).
Wyłączenie odpowiedzialności za szkody powodziowe ma charakter karencji i dotyczy tylko nowych umów przez okres pierwszych 30 dni od zawarcia polisy.
Klienci, którzy zawierają umowy jako kontynuacje z poprzednich lat mogą być spokojni, ponieważ ich mienie jest objęte ochroną.

po powodzi
Wszyscy posiadacze mienia w rejonach podwyższonego ryzyka wystąpienia żywiołu, którzy nie są ubezpieczeni, a mają świadomość potencjalnego zagrożenia powinni jak najszybciej zainteresować się ofertami ubezpieczycieli, aby zdążyć zawrzeć ubezpieczenie nieruchomości przed wprowadzeniem karencji odnoszących się do szkód powodziowych.

Zawierając umowę przez internet koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy wybrany produkt ubezpieczeniowy zawiera ochronę od powodzi w zakresie podstawowym, czy konieczne jest wybranie niej jako opcji dodatkowej.


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Nadchodzi fala opadów i burz

  1. Pingback: Jak ustalić sumę ubezpieczenia w ubezpieczeniach mieszkaniowych? | Ubezpieczenia