Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Letnie burze znów przyczyną poważnych szkód

Lipcowe burze i spowodowanie przez nie szkody wymagały interwencji strażaków w ponad 8 tys. przypadkach. W ostatni weekend gwałtowne burze nadciągnęły z południa. W całej Polsce tylko w ostatni weekend strażacy byli wzywani do ponad 1,6tys gospodarstw domowych. Nieśli pomoc wypompowując wodę z zalanych budynków, zabezpieczali zniszczone konstrukcje dachów, a także usuwali powalone drzewa, Największa skala szkód majątkowych występuje na Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach, Kujawach, Pomorzu oraz na Mazowszu. Burze są zjawiskiem normalnym o tej porze roku i powstają w wyniku ścierania się mas powietrza o różnych temperaturach. Wraz z następującą w ostatnich latach zmianą klimatu stają się coraz bardziej gwałtowne, a także mniej przewidywalne. Zjawisko trąb powietrznych było kiedyś w Polsce niezwykle rzadkie, natomiast w ostatnich kilku latach, każdego roku w różnych rejonach kraju zjawisko to występuje po kilka razy. Zniszczeniom ulega dorobek całego życia, a nawet pokoleń.

Letnie burze są co roku, więc także co roku są poszkodowani i ich dramaty. Oczekiwanie pomocy i wsparcia jest uzasadnione, jednak należy pamiętać że nigdy nie zaspokoi to kwot potrzebnych do przywrócenia majątku do stanu z przed zdarzenia. Pomoc Państwa i solidaryzującego się społeczeństwa jest zaledwie symboliczna. Wystarcza na pierwszy moment. Mając nieubezpieczone od zdarzeń losowych mienie każdy jest bezradny i odczuwa silne poczucie krzywdy.

Czy można tego uniknąć? Wielu osobom to się udaje dzięki posiadaniu ubezpieczenia domu, mieszkania, gospodarstwa, firmy. Większość osób nieubezpieczonych twierdzi, że nie stać ich na ubezpieczenie. To bardzo dziwne stwierdzenie, wobec faktów ponoszenia całego mnóstwa innych mniej istotnych dla rodziny kosztów i wydatków na zakup dóbr konsumpcyjnych. Może właśnie zamiast kolejnego TV, xboxa, laptopa czy codziennego kupowania paczki papierosów, warto wykupić polisę z przynajmniej podstawowym zakresem ochrony. Dzięki niej w razie nieszczęścia np. właśnie z powodu można będzie uprzątnąć zniszczenia, osuszyć budynek, odbudować dach ora wykonać najpotrzebniejsze prace aby przywrócić możliwość bezpiecznego użytkowania i zamieszkiwania.

Co roku temat ten powraca jak bumerang wraz z sezonowością niektórych zjawisk meteorologicznych. Wydaje się, że upór mieszkańców naszego kraju, w niechęci do zawierania dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych prawie nie słabnie. Szkoda, bo oferta ubezpieczenia domu wartość 400 tys. zaczyna się już od ok  240 zł /za rok,
więc z pewnością nie można mówić o wygórowanej cenie. Pamiętajmy też, że dla celów ubezpieczeniowych należy podawać wartość budynku ( czyli koszty odtworzenia) a nie całkowitą wartość nieruchomości w cenie sprzedaży obejmującej wartość działki w danej lokalizacji.

Skorzystanie z doświadczenia i wiedzy agenta ubezpieczeniowego jest celowym działaniem we własnym interesie. To od nas samych zależy jak zabezpieczymy się przed ewentualnymi kataklizmami i nieodłącznymi szkodami, które czynią.

3 Responses to Letnie burze znów przyczyną poważnych szkód

  1. Pingback: Jak uniknąć poważnych szkód po burzy? | Ubezpieczenia

  2. Pingback: Nadchodzi fala opadów i burz | Ubezpieczenia

  3. Pingback: Jak ustalić sumę ubezpieczenia w ubezpieczeniach mieszkaniowych? | Ubezpieczenia

Dodaj komentarz