Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Koniec jazdy bez ważnego OC

Pojazdy nieubezpieczone w zakresie obowiązkowego OC wreszcie znikają z naszych dróg. Stało się to możliwe, dzięki skutecznym rozwiązaniom wprowadzonym w związku z funkcjonowaniem Ubezpieczeniowego funduszu Gwarancyjnego. Zasadniczo o sukcesie zwalczania niezdyscyplinowanego zachowania posiadaczy pojazdów, którzy zaniechali dopełnienia obowiązku wykupienia polisy OC decydują 2 elementy:

1/ dotkliwe kary UFG za brak OC , uzależnione od rodzaju pojazdu i długości okresu braku obowiązkowego ubezpieczenia:
– kara dla pojazdów osobowych
do 3 dni – 600 zł
od 4 do 14 dni – 1 500 zł
powyżej 14 dni – 3 000 zł

-. kara dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów
do 3 dni – 900zł
od 4 do 14 dni – 2250 zł
powyżej 14 dni – 4500 zł

– kara dla pozostałych pojazdów
do 3 dni – 100 zł
od 4 do 14 dni – 250 zł
powyżej 14 dni – 500 zł

2/ monitoring bazy polis komunikacyjnych, obsługiwanych przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku, który odbywa się poprzez rejestrację polis i pojazdów w zmodernizowanym na początku bieżącego roku systemie informatycznym UFG.

Dzięki dobrze opracowanemu i sprawnemu systemowi przepływu i gromadzenia informacji, baza administrowana przez UFG zawiera już ponad 200 mln rekordów i powiększa się z każdą sprzedaną polisa. Pozwala na wykrycie nawet krótkotrwałych przerw w ubezpieczeniu OC – w tym roku zostało już ustalonych blisko 1800 przypadków. Każdy z nich podlega karze pieniężnej, a do jej zapłacenia właściciel pojazdu jest wzywany listownie. Osoby, które mają przerwy w ubezpieczeniach oraz brak aktualnej polisy mają prawdziwy powód do obaw, ponieważ otrzymanie wezwania do zapłaty kary (przepis wynikający z Ustawy) jest tylko kwestią czasu.


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz