Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Kierowca podwyższonego ryzyka

Już od momentu, kiedy ze strony życiowego partnera lub naszego dorastającego dziecka pojawia się pragnienie, aby zrobić prawo jazdy, temat odruchowo wywołuje niepokój w sercach współmałżonków, czy rodziców.

Jak wiadomo nie jest to wcale takie proste w naszym kraju i uzyskanie uprawnień jest wielkim wyzwaniem edukacyjnym, emocjonalnym, a nawet finansowym. Wybierając szkołę jazdy najlepiej kierować się poleceniami osób, którym ufamy, a które jednocześnie niedawno przebrnęły ten problem z sukcesem, jako kursanci lub jako rodzice kursantów.
Chociaż zajęcia teoretyczne są pewnie wszędzie podobne, to jednak pierwszych nawyków sztuki bezpiecznej jazdy nabywa się dopiero siedząc w samochodzie. Od tego,czy nauka jazdy po ulicy odbywa się pod opieką dobrego instruktora zależy bardzo wiele.
Dobry instruktor od początku szczegółowo i konsekwentnie powinien wskazywać popełniane błędy. Ważne jest także, aby uzasadniał swoje komentarze, bo w końcu łatwiej jest kursantowi zaakceptować krytykę, jeśli wie się jakie powody lub konsekwencje związane są z konkretnym błędnym zachowaniem. Oczywiście forma zwracania uwagi powinna być właściwa i możliwie nie stresująca dla krytykowanego, bo przecież chodzi o skuteczne motywowanie do opanowania sztuki kierowania pojazdem.

Już na etapie jazd bardzo pomocnym i atrakcyjnym narzędziem jest symulator jazdy, który pomimo wirtualnego charakteru wywołuje prawdziwą adrenalinę. Jednocześnie stanowi uzupełnienie godzin spędzonych za prawdziwym kółkiem, które w większym wymiarze stają się problemem czasowym i mocno ponoszą koszty uzyskania uprawnień.
Kwestia egzaminu i łącznych jego kosztów nie wygląda różowo – bo o szczęściu można mówić, kiedy udaje się zdać część praktyczną za 2-3 razem.
Determinacja i upór są niezbędne – zdany egzamin wynagrodzi w końcu wszystkie frustracje – przynajmniej z perspektywy młodego kierowcy.

Ale dla najbliższych tu zaczyna się prawdziwy stres, bo przecież nieuchronnie zbliża się sytuacja, kiedy trzeba zacisnąć zęby i dać kluczyki na pierwszą, najczęściej wspólną jazdę.
Kiedy trzeba zasiąść na fotelu pasażera emocje sięgają zenitu. Dobrze jest wybrać na początek jednak mniej zatłoczone rejony ulic, żeby z góry nieco minimalizować ryzyko, które statystycznie jest dość duże.
Bardzo wskazane jest również szczegółowe przyjrzenie się swojej polisie ubezpieczenia.
Jak się okazuje wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posiadane ubezpieczenie OC i AC w sposób szczególny uwzględnia zdarzenia powodowane przez tzw. kierowców o podwyższonym ryzyku. Towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady zaliczają do tej grupy osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 3 lata oraz w wieku do 25 lat.
Praktycznie za wyjątkiem STU ERGO HESTIA, wszyscy ubezpieczyciele stosują w taryfikacji cen polis komunikacyjnych, 10-15% zwyżkę składki za udostępnienie pojazdu kierującemu o podwyższonym ryzyku. W praktyce oznacza to, że aby być w zgodzie z warunkami posiadanego ubezpieczenia pojazdu, jego właściciel powinien zgłosić zamiar udostępniania pojazdu młodemu kierowcy. Skutkować to będzie wystawieniem aneksu do posiadanej polisy oraz dopłatą najczęściej kilkudziesięciu złotych.

Niezgłoszenie tego faktu będzie mieć konsekwencje w sytuacji spowodowania kolizji lub wypadku przez niedoświadczonego kierowcę.
W odniesieniu do polisy OC Ubezpieczyciel będzie żądał dopłaty składki, ale nie będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania
W odniesieniu do polisy AC Ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do zastosowania 10-25% udziału własnego w szkodzie, a więc odszkodowanie zostanie pomniejszone w takim stopniu.

W przypadku jeśli „świeżo upieczony” kierowca zamierza kupić i zarejestrować na siebie pojazd, musi liczyć się z wysokimi kosztami ubezpieczenia OC i AC, bo oprócz braku zniżek za bezszkodowość, każdy ubezpieczyciel zastosuje zwyżki składki na poziomie 25-35 %.
Dlatego warto zdecydować się na zakup pojazdu na współwłasność, z osobą posiadającą maksymalne zniżki za bezszkodowość, wówczas zwyżki za nowe prawo jazdy i dodatkowo za „młodociany” wiek ( do 25 lat) nie będą aż tak dotkliwe.

Przymierzając się do takiego zamiaru warto jeszcze przed zakupem pojazdu uzyskać oferty cenowe od różnych ubezpieczycieli, ponieważ rozbieżności na rynku są wyraźne.

***
REKLAMA – Kupuj taniej leki bez recepty !


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.