Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) na zimowe wyjazdy turystyczne

Osoby wyjeżdżające na zagraniczny urlop, a jednocześnie ubezpieczone w NFZ, powinny niezależnie od polisy turystycznej zaopatrzyć się w przysługującą im kartę EKUZ.

Karta ta uprawnia do bezpłatnej pomocy medycznej w publicznej służbie zdrowia, w krajach UE/EFTA, ale trzeba mieć na uwadze, że koszyk dostępnych, bezpłatnych świadczeń jest ograniczony i jednocześnie zróżnicowany w poszczególnych krajach. Opieka zdrowotna w danym kraju, przysługuje na wówczas na takich samych zasadach jak osobom ubezpieczone w tym kraju.

Na podstawie przepisów unijnych (wspólnotowych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w szczególności art. 19 ust. 1 i art. 27 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004, art.25   pkt A ust. 3 rozporządzenia nr 987/2009 oraz Decyzji nr S 3 na podstawie EKUZ osoba tymczasowo przebywająca w innym państwie członkowskim UE/EFTA posiada uprawnienia do rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które:
1. są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
2. zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Z racji rozpoczętego sezonu narciarskiego warto zapoznać się z zasadami obowązującymi w krajach najczęstszych, zimowych podróży:
Słowacja
Czechy
Austria
Włochy

Powszechne jest, że miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują wyłącznie prywatnie, więc nie honorują Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za ich usługi medyczne trzeba zapłacić pełną cenę, której NFZ nie zwróci. Z tego powodu oraz chociażby dla zabezpieczenia transportu powrotnego osoby chorej lub po poważnym urazie do Polski warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne od kosztów leczenia i NNW. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, aby sprawdzić ceny polis turystycznych i kupić polisę on-line

Wnioski można składać w terenowych jednostkach NFZ, szczegółowe informacje na stronie NFZ -> DOKUMENTY DO POBRANIA

 

informacje żródłowe: https://www.ekuz.nfz.gov.pl


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz