Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Czy ubezpieczenie „direct” jest tańsze, niż kupowane u agenta?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kiedy pojawia się potrzeba zawarcia nowego, lub wznowienia dotychczasowego ubezpieczenia. Reklamowane dość intensywnie przez kilka towarzystw w tv oferty „direct” wydają się być bardzo korzystne, z powodu ceny oraz dostępności on-line w internecie lub przez telefon.

Czy rzeczywiście przepłacamy za ubezpieczenie, kiedy korzystamy z obsługi w tradycyjnej formie u agenta lub biurze ubezpieczyciela?

Aby to sprawdzić, możemy zawsze skontaktować się z agencją ubezpieczeniową, a niezależnie i równolegle skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń on-line.
Jeśli mamy agenta, z którego usług już wcześniej korzystaliśmy można do niego zadzwonić, albo wysłać zapytanie drogą elektroniczną. Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia w sprawach ubezpieczeniowych powinny popytać wśród znajomych, aby uzyskać polecenie do zaufanego specjalisty ubezpieczeniowego, który prowadzi działalność multiagencyjną, czyli zawiera ubezpieczenia w imieniu różnych ubezpieczycieli.
Po złożeniu zapytania, które musi zawierać komplet potrzebnych danych osobowych i określających przedmiot ubezpieczenia oraz warunki, których oczekujemy, najczęściej tego samego lub następnego dnia otrzymamy informację zwrotną.
Podczas rozmowy z agentem uzyskamy odpowiedź na nasze nurtujące pytania i wątpliwości. Zazwyczaj agent doradzi wybór ubezpieczenia spełniającego nasze oczekiwania. Pojawią się kwestie korzyści z wykupienia dodatkowych opcji, które pozwalają dopasować ubezpieczenie do naszych indywidualnych potrzeb i specyficznych oczekiwań. Warto podkreślić, że agenci ubezpieczeniowi są okresowo uprawnieni do oferowania klientom dodatkowych, promocyjnych zniżek, które nie są uwzględniane w kalkulacjach przedstawianych przez porównywarki. Z odpowiedzi dowiemy się, jaki będzie koszt ubezpieczenia, ze wskazaniem towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwykle otrzymamy oferty kilku towarzystw, ponieważ za wyjątkiem ustawowego, obowiązkowego OC komunikacyjnego pozostałe produkty mogą różnić się pomiędzy sobą zakresem ubezpieczenia, ograniczeniami i wyłączeniami odpowiedzialności, co ostatecznie wpływa na cenę.

Powszechnie dostępne w sieci linki reklamowe towarzystw ubezpieczeniowych lub porównywarki zachęcają do sprawdzenia, gdzie możemy ubezpieczyć się najtaniej. Wypełnianie formularza kontaktowego zajmie chwilę czasu. Pamiętajmy, że przystępując do tych czynności musimy mieć wgląd w dokumenty, na podstawie, których podamy w formularzu precyzyjne i zgodne z prawdą dane. Po wyświetleniu się ofert cenowych możemy je zapisać, aby porównać z informacjami, pochodzącymi od agenta. Jeśli akceptujemy ofertę z kalkulatora internetowego, do od razu przystępujemy do dalszego uzupełniania danych we wniosku o zawarcie ubezpieczenia. Nieco łatwiejsze wydaje się zamówienie rozmowy telefonicznej z konsultantem, który zadzwoni do nas w podanej porze, aby po zadaniu niezbędnych pytań przedstawić konkretne oferty, z których możemy skorzystać od razu, lub powrócić przy ponownym kontakcie telefonicznym.
Po dokonaniu płatności elektronicznej przelewem lub kartą, otrzymujemy potwierdzenie zawarcia polisy. Najczęściej polisa wystawiona przez towarzystwo ubezpieczeniowe zostaje dostarczona pocztą, albo generowana jest i przesyłana elektronicznie od razu zamiast potwierdzenia zawarcia polisy. Niezależnie, w jaki sposób kupujemy polisę nie zapominajmy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (O.W.U).
W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych np. AUTOCASCO lub mieszkaniowych, turystycznych, czy gospodarczych, trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, procedury zgłaszania likwidacji szkód, a nie kierować się tylko niską składką.
Język ubezpieczeniowy nie dla każdego jest jasny i w pełni zrozumiały, więc korzystanie z obsługi „direct” obarczone jest w pewnym stopniu dyskomfortem, czy nasza interpretacja niektórych istotnych kwestii jest poprawna i właściwa. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać choćby np. zwracając się z pytaniem do nas poprzez e-mail: lifhomedia@gmail.com lub zgłaszając swoje wątpliwości w komentarzu do artykułu.

Wracając do postawionego w tytule pytania, trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma ogólnej odpowiedzi, ponieważ dla różnych grup klientów i różnych przedmiotów ubezpieczenia, każde z towarzystw ubezpieczeniowych prowadzi odmienną ocenę ryzyka i taryfikację, która dodatkowo ulega zmianie w czasie, co jest efektem dynamicznej konkurencji pomiędzy ubezpieczycielami.

Oznacza to, że:
1/ w zależności od szczegółowych „parametrów” klienta oferty różnią się dla takiego samego przedmiotu ubezpieczenia ( np. w komunikacji wiek i staż posiadania prawa jazdy przez klienta),

2/ w zależności od „parametrów” przedmiotu ubezpieczenia oferty różnią się dla takiego samego profilu klienta ( np. miejsce ubezpieczenia, wiek lub rodzaj przedmiotu ubezpieczenia),

3/ ten sam klient może otrzymać inną ofertę cenową na przestrzeni miesiąca lub innego przedziału czasu.

W praktyce oznacza to, że jeżeli nie chcemy przepłacać„>, powinniśmy poświęcić dostateczną uwagę i czas, aby poznać oferty zarówno agenta i „direct”. Dopiero wówczas otrzymujemy aktualny i pełny obraz dostępnej dla nas oferty ubezpieczeniowej i jesteśmy w stanie świadomie podjąć decyzję z poczuciem, że nie poddaliśmy się reklamowej manipulacji, ani wprowadzeniu w błąd.

____________ REKLAMA
liberty

Liberty Direct, to tanie polisy OC i AC
najtańsze ubezpieczenia samochodu
kalkulator składek online


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.