Hanna Przybylska
Przewodnik po ubezpieczeniach
Blog

Czy pozostać w OFE?

       Wszystkim nam mocno leży na sercu przyszłość naszych osobistych świadczeń emerytalnych. Proponowane przez rząd zmiany dotyczące OFE prowokują ostre dyskusje zarówno ekonomistów, jak i polityków. Jako społeczeństwo stoimy przed ważną decyzją, jak najlepiej zadbać o swoją emeryturę.


Pojawia się więc pytanie, czy ustawowe zmiany rzeczywiście idą w dobrym kierunku?


Opinie osób niezależnych od rządu, ale zorientowanych w tematyce finansów i ubezpieczeń wskazują, że celem zaproponowanych, ustawowych zmian w systemie emerytalnym jest przede wszystkim obniżenie deficytu budżetowego oraz długu publicznego kosztem wszystkich członków OFE.
Z tego właśnie względu wszelkie obietnice, że korzystniejsze dla przyszłych emerytów jest przeniesienie wszystkich swoich składek do ZUS są puste, bo działanie to nie poprawi sytuacji i nie spowoduje, że emerytury będą wyższe. Sytuacja demograficzna w Polsce i jej trendy, świadczą o bardzo poważnym zagrożeniu wypłacalności świadczeń na poziomie wystarczającym do przeżycia ponad granicą ubóstwa.
Łatwo jest nie przewidzieć, że wchłonięta przez ZUS ogromna masa pieniędzy przeniesionych z OFE będzie całkowicie poza społeczną kontrolą, a także poza indywidualną kontrolą każdego z nas.


       Dzisiaj każdy członek OFE otrzymuje roczny raport o stanie zgromadzonych na swoim koncie środków. W tym aspekcie mało prawdopodobne jest, że przeniesione do ZUS środki będą równie skrupulatnie jawne dla każdego przyszłego emeryta, bo zasadniczo nasze konta w ZUS okryte są dziwną tajemniczością i wieloma obwarowaniami, jak choćby wymóg ustalania kapitału początkowego poprzez własne działania i zaangażowanie każdego przyszłego emeryta.


Prawdą natomiast jest, że nawet małe kwoty gromadzone systematycznie i inwestowane na chociażby średnim poziomie ryzyka dają w długim czasie całkiem istotne sumy jako kapitał.
Fakt, że w obecnej sytuacji gospodarczej większości Polaków nie stać na odkładanie dodatkowych kwot np. w III filarze wynika między innymi z bardzo wysokich składek pobieranych na rzecz wszelkich obowiązkowych składek ubezpieczeniowych ZUS.
Dlatego pomimo projektu zmniejszenia wartości przekazywanych do OFE części na ubezpieczenie emerytalne nadal będzie to korzystne dla ubezpieczonych kapitalizowanie sumy, która będzie stanowić niezależny od ZUS składnik przyszłej emerytury.


Porównaj najlepsze lokaty
Ranking lokat

Porównaj najlepsze konta oszczędnościowe
Ranking kont oszczędnościowych
This entry was posted in Bez kategorii and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Czy pozostać w OFE?

  1. Pingback: Dobre trzyletnie wyniki OFE wskazówką dla niezdecydowanych | Ubezpieczenia

Dodaj komentarz